ICF certifikace jako cesta k profesionálnímu koučování: Výhody a jak ji získat

24. 5. 2024

Mezinárodní federace koučinku (ICF) sdružuje profesionální kouče a udržuje vysoké standardy v koučování. Nabízí tři typy certifikace - ACC, PCC a MCC. Jaké jsou výhody a jak ji získat s NeuroLeadership? Čtěte dál!

Poptávka po kvalitních koučovacích službách se zvyšuje, ale najít toho správného kouče může být pro klienty oříšek. Firmy potřebují spolehlivé kouče s praxí a certifikací od respektované instituce. Jednou z těch nejprestižnějších organizací v oblasti koučinku je Mezinárodní federace koučinku (International Coaching Federation, ICF). Jaké jsou výhody ICF certifikace a jak ji získat?

Co je ICF?

Mezinárodní federace koučinku (ICF) je globální organizace zaměřená na podporu profesního růstu koučů a udržování vysokých standardů a etického kodexu v oblasti koučování. Byla založena v roce 1995, působí ve více než 140 zemích a sdružuje více než 50 tisíc členů. Uděluje certifikace ACC, PCC a MCC a akredituje vzdělávací programy. Významným přínosem ICF je etický kodex, který představila profesionální veřejnosti a vyžaduje jeho dodržování.

Typy ICF certifikace

ICF nabízí tři úrovně certifikací:

1. ACC (Associate Certified Coach)

ACC je základní úroveň certifikace, kterou ICF nabízí. Je určena pro kouče, kteří chtějí potvrdit své základní dovednosti a znalosti v oboru. Uchazeč musí absolvovat minimálně 60 hodin koučovacího výcviku schváleného ICF a prokázat 100 hodin koučovací praxe s klienty. Kromě toho musí absolvovat 10 hodin mentorovaného koučování s certifikovaným koučem, mít ohodnocenou jednu nahrávku svého koučování a složit písemnou zkoušku.

Získání ACC certifikace pomáhá koučům získat profesionální uznání a zlepšit jejich dovednosti. Tato certifikace vám otevře dveře k dalším kariérním příležitostem a zajímavým klientům.

2. PCC (Professional Certified Coach)

PCC je střední úroveň certifikace od ICF. Uchází se o ni koučové s rozsáhlejšími zkušenostmi a pokročilými dovednostmi. Aby uchazeč získal PCC certifikaci, musí absolvovat minimálně 125 hodin koučovacího vzdělání schváleného ICF a mít za sebou 500 hodin koučování s klienty. Dále je potřeba absolvovat 10 hodin mentorovaného koučování s certifikovaným koučem a mít ohodnocené dvě nahrávky svého koučování. Součástí je i písemný test.

Úspěšné složení PCC certifikace je významným krokem v profesionálnímu růstu. Zkouška vám poskytne vyšší úroveň uznání a kredibility v oboru a otevře nové kariérní možnosti.

3. MCC (Master Certified Coach)

MCC je nejvyšší úroveň certifikace nabízená ICF a je určena pro vysoce zkušené a kvalifikované kouče. Pro získání MCC musí uchazeč absolvovat minimálně 200 hodin koučovacího vzdělání schváleného ICF a prokázat 2 500 hodin koučovacích sezení s klienty. Kromě toho musí absolvovat 10 hodin mentorovaného koučování s certifikovaným koučem a předložit nahrávky svých koučovacích sezení k hodnocení. Proces zahrnuje také složení písemné zkoušky.

Dosažení certifikace MCC představuje vrchol profesní koučovací kariéry. Získáte nejvyšší úroveň uznání v oboru a budete pracovat na velice zajímavých projektech.

 
💡 Věděli jste, že zakladatel NeuroLeadership Dr. Vladimír Tuka, MCC je prvním koučem v Čechách a na Slovensku, který získal certifikaci MCC?
 

Jak získat ICF certifikaci s NeuroLeadership

NeuroLeadership nabízí certifikované programy ICF, ze kterých si můžete vybírat na své koučovací cestě. U nás se naučíte Brain-Based Coaching v programech Koučování Basic a Advanced. V rámci našeho portfolia nabízíme i ucelený program ACC Journey, ve kterém vás perfektně připravíme na získání této certifikace.

Nově se s námi můžete připravit i na certifikaci PCC. Rozšiřte si svoje koučovací dovednosti o systemické koučování v kurzu NeuroLeadership Systemic Coaching a získejte certifikaci PCC.

Kurz Coach Mentoring Program můžete zvolit, pokud už koučovací vzdělání máte a potřebujete absolvovat mentorované koučovací sezení pro získání certifikací ACC či PCC.

Získání ICF certifikace krok za krokem:

  1. Koučovací vzdělání: Najděte pro sebe ten nejvhodnější program schválený ICF a naučte se teorii i praxi.
  2. Koučovací praxe: Koučujte klienty a získejte dostatek praktických zkušeností.
  3. Mentorink: Absolvujte mentorink od zkušeného ICF kouče a vylepšete své koučovací dovednosti.
  4. Zkouška: Složte písemnou zkoušku, která ověří vaše znalosti v oblasti koučinku.

Výhody ICF certifikace

ICF certifikace je globálně uznávaným standardem kvality koučinku. Kouči jsou vnímáni jako profesionálové s vysokou úrovní znalostí. Členové ICF mohou navázat kontakty s dalšími profesionály v oboru a účastnit se různých konferencí či workshopů. Jakožto člen ICF pro vás bude jednodušší získávat nové klienty a budete se podílet na zajímavých projektech.

Proč spolupracovat s certifikovaný ICF koučem?

ICF certifikovaní kouči vyhovují náročným profesním a etickým stadardům definovaným Mezinárodní federací koučinku. Potřebujete ve vaší firmě ověřenou kvalitu? Pak si vyberte kouče s certifikací ICF, který má doložitelnou praxi, prokazatelné profesní vzdělání a opakovaně prochází hodnocením profesních kompetencí. Důležitým rozměrem je i znalost a dodržování etického kodexu.

Závěr

ICF certifikace je klíčovým krokem pro každého, kdo chce být uznávaným profesionálem v oboru. Certifikace od Mezinárodní federace koučinku je zárukou vysokých standardů, odbornosti a etiky. Spolupráce s ICF kouči posiluje důvěru klientů a přináší nové kariérní příležitosti a profesní růst. Pokud vážně uvažujete o kariéře v koučinku, investice do získání ICF certifikace je krok správným směrem.

Prohlédněte si kurz ACC Journey a vydej

Mohlo by vás zajímat…