Jak si užít dovolenou? Bez předsudků a konvencí!

jak si užít dovolenou?

25. 6. 2019

Těšíte se na ni celý rok – a když už je konečně tady, řešíte, co se bez vás v práci děje nebo jak zvládnout celou dobu s rodinou, se kterou se jinak doma spíše potkáváte. Přitom je dovolená období, které máte prakticky celé ve svých rukou. Společnost, místo i průběh můžete ovlivnit, a tak je jen na vás, jaký odpočinek si letos dopřejete. Pro ty, kteří se chtějí inspirovat, máme pár tipů, jak si užít volno a předejít zbytečným komplikacím.

Většina lidí je dnes stále on-line a na příjmu. U řady profesí tak přestává být den rozdělený na části, kdy pracujeme, a kdy se naopak věnujeme rodině, přátelům a kdy odpočíváme. Vše se neustále prolíná, a to představuje velký nápor hlavně na náš mozek, který si neodpočine večer ani během víkendu. Proto je pro něj dovolená hotovým balzámem, pokud mu ji ovšem dopřejete.

I mozek si zaslouží dovolenou

Zdravá a svěží mysl má své potřeby. Poznatky neurovědy o tom, co vše k nim patří a co svému mozku pravidelně (pokud možno každý den) dopřát, shrnuli Dr. Daniel Siegel, prof. UCLA, a Dr. David Rock, ředitel NeuroLeadership Institute, ve svém Talíři zdravé mysli (Healthy Mind Platter). Patří sem například čas na oddych, kdy svou mysl necháme bezcílně bloumat a relaxujeme, i čas ponoření do sebe, kdy vnímáme své pocity, obrazy a myšlenky. Důležitý je také prostor k hraní a podpoře spontánnosti či kreativity, nemluvě o fyzické aktivitě, kterou mozek přímo miluje. Pokud je během všedních dní vaše duševní strava poněkud nevyvážená, máte alespoň o dovolené příležitost dopřát své mysli to nejlepší.

„Důležitým předpokladem, jak prožít dovolenou v klidu, je naslouchat sám sobě a vybrat si pro své volno místo, program i společnost, které vám vyhovují. Jste-li dobrodruh, prožíváte na cestách v divočině příjemné napětí. Pokud ale máte rádi své jisté a v náhlé touze po nezapomenutelném zážitku se rozhodnete pro dovolenou plnou adrenalinu v méně bezpečné části světa, čeká vás spíše spousta stresu než zasloužený odpočinek. Volte proto raději aktivity, které vás baví a nabíjejí. Pak pro vás i váš mozek nebude dovolená náročnou změnou, ale příjemnou odměnou,“ vysvětluje Vladimír Tuka, který v Čechách představil a rozvinul metodu Brain-Based Coaching využívající znalosti moderní neurovědy o fungování našeho mozku. Ve spolupráci s ním jsme pro vás připravili praktické rady, které se vám v souvislosti s dovolenou mohou hodit.

Tipy pro zaměstnance

Nechte mozek lenošit

Poslední dny před dovolenou bývají nejhektičtější, a tak je celkem pochopitelné, že jen málokdo odjíždí s „čistou hlavou“. Nepřidělávejte si zbytečné starosti výčitkami, že i na dovolené občas myslíte na práci. Neřešte ale konkrétní pracovní úkoly – pokud se vám na mysl vracejí, vědomě je odsouvejte až „na potom“. „Nechte v sobě stres zvolna doznít a první dny dovolené klidně úplně vypněte. Dlouho spěte, zajděte si na procházku, nečtěte nic náročného, jen tzv. oddychovky. Ideální je vynechat i řízené promyšlené aktivity spojené s plánováním výletů. Ty si určitě užijete, ale nemusíte s nimi svou dovolenou začít. Zkrátka, nechte mozek první dny lenošit,“ radí kouč Vladimír Tuka.

Energii kumulujte

Někteří jezdí na dovolenou s tím, že budou mít díky odpočinku lepší pracovní nápady, a že tedy vymyslí nové strategie, dodělají úkoly, které před odjezdem nestihli, a podobně. „Je samozřejmě pravda, že díky odpočinku a novým zážitkům budete velmi pravděpodobně i kreativnější a výkonnější, přesto je lepší novou energii přes dovolenou dále kumulovat než začít znovu vybíjet,“ doporučuje zkušený kouč. Pokud vás napadne geniální myšlenka, nic se nestane, když si ji poznamenáte – raději ji však rozvíjejte, až budete opět v práci.

Emaily. Ano nebo ne?

Se stále dostupnějšími daty zůstáváme i na dovolené on-line, a máme tak tendenci alespoň občas zkontrolovat maily nebo zavolat do práce, zda je všechno v pořádku. Pokud se bez pravidelného kontaktu stresujete představami, co vás v práci čeká po návratu, je ve výsledku lepší se do mailů opravdu podívat. Nikdy ale nevíte, co vás v nich čeká. V lepším případě si ověříte, že vše běží, jak má. Co když ale zjistíte přesný opak? Strávíte pak zbytek dovolené prací? Mnohem lepší je v průběhu roku pracovat na zlepšení důvěry ve své kolegy, na vzájemné zastupitelnosti a efektivnějším sdílení úkolů, a na dovolené zaměstnat svůj mozek úplně jinými aktivitami. Mohou samozřejmě nastat situace, v nichž jste nezastupitelní. Pak jde ale o důvod dovolenou přerušit, vrátit se do práce a volno si užít jindy a naplno.

Jak si pořádně užít dovolenou s rodinou?

Dovolená vám musí vyhovovat

Předně, nikde není psáno, že na každou dovolenou musíte jet se svou rodinou či partnerem nebo partnerkou. „Máte-li naprosto odlišné koníčky a chcete se jim o dovolené věnovat, v klidu se na tom předem domluvte a vyrazte na dovolenou každý zvlášť, třeba s přáteli. Čas strávený s partnerem je samozřejmě také důležitý, ale pokud si spolu v průběhu roku raději vyrazíte na prodloužené wellness víkendy nebo si užijete příjemný týden lyžováním v zimě, je to jen a jen na vás,“ vysvětluje Vladimír Tuka. Zapomeňte na konvence a naplánujte si dovolenou, aby vám vyhovovala. Základem je přitom vzájemná shoda. Neznamená to tedy, že se beze slova sbalíte a odjedete s partou do Norska na ryby, zatímco vaše žena očekává, že jako vždycky vyrazíte společně do Chorvatska. Řešte proto dovolenou s předstihem a v klidu. Když ji strávíte bez rodiny, mějte už předem dořešeno, kdy a jak prožijete hezké chvilky s vašimi nejbližšími.

Komunikace je klíčová

Ať už jedete s kýmkoliv, nepodceňujte komunikaci. Málokdo tráví dovolenou s jasnovidcem, který přesně ví, na co druhý myslí nebo co si přeje. „Ani partneři či nejlepší přátelené vám do hlavy nevidí. Pokud tedy něco nechcete, řekněte to. Raději byste místo plánovaného výletu lenošili u moře? Nesnášíte, jak si spolucestující při večeři zaplní celý stůl nabídkou ze švédského stolu a pak nesní ani polovinu? Vadí vám, že se děti cachtají ve sprše snad hodinu, a vás svědí tělo od zasychající mořské soli? To vše se dá řešit. Nečekejte, až vám dojdou nervy a začnete křičet, odsekávat nebo být nepříjemní. Zkuste to nejdříve slušně. Vždyť ostatní možná ani nevědí, čím a proč vás rozčilují, a je škoda si zbytečným nedorozuměním kazit společné okamžiky,“ popisuje časté příčiny zbytečných konfliktů Vladimír Tuka. Na druhou stranu nečekejte, že dovolená dokáže zázraky. Pokud se celý rok doma hádáte, jen změna prostředí vám zřejmě nepomůže najít k sobě znovu cestu. Naopak, intenzivně společně strávený čas může celý problém vyhrotit.

Idylka vs. realita

Velmi užitečné je mít na dovolenou připravený lákavý program. Nemusíte se hrnout z akce do akce, ale budete-li celý den posedávat u bazénu nebo na pláži a v jednom kuse si povídat, je celkem pravděpodobné, že dříve či později dojde k názorové neshodě, která snadno přeroste v osobní konflikt. Raději tedy využijte nové prostředí a možnosti, které vám dovolená nabízí, a sdílejte je s těmi, po jejichž boku jste se rozhodli volno prožít. Počítejte s tím, že ani na dovolené nemusí být vše „zalité sluncem“. Ubytování může mít své „mušky“, destinace se projeví jako ne zcela ideální volba, o počasí, které vám úplně překazí plány, ani nemluvě. Pak se i z hotové idylky může vyvrbit problém, který visí ve vzduchu i po návratu domů. V takovém případě nebývá impulzivní řešení tím nejlepší. Dopřejte si trochu času a odstupu, zklidněte se a získejte nadhled. Až potom vše v klidu proberte a uvidíte, že i když vaše zážitky zrovna nepřipomínají reklamu na báječnou dovolenou, váš vztah mohly v mnoha směrech posílit.

Co si přibalit s sebou na dovolenou?

Letní inspirace na knihy plné pozoruhodných vědeckých poznatků i praktických tipů, které obohatí váš osobní i profesní život.

Mohlo by vás zajímat…