Lidové rčení: „Jsme tak staří, jak se cítíme“, možná má své vědecké vysvětlení. Podle drobné studie zveřejněné v roce 2018 ve Frontiers in Aging Neuroscience totiž mozky lidí, kteří se cítí mladí, pravděpodobně stárnou pomaleji.
Vědci provedli se skupinou 68 lidí ve věku od 54 do 84 let řadu testů, aby určili, zda se cítí mladší, nebo starší oproti jejich skutečnému věku, a aby změřili některé jejich kognitivní schopnosti, stejně jako jejich vnímání celkového zdraví.
Výsledky testů následně porovnali se snímky mozků účastníků studie. Na základě toho došli k zjištění, že lidé, kteří se cítí mladší, dosahují vyšších výsledků v testech paměti, považují se za zdravější a vykazují nižší pravděpodobnost projevů deprese. Mozky těchto lidí zároveň mají v některých oblastech více šedé hmoty mozkové a projevují vzorce chování typické pro mladší mozky.
Tyto výzkumy potřebují nesporně další rozpracování, přesto se nejspíš dá uvažovat o hypotéze, že lidé, kteří sami sebe považují za mladší, než je tomu ve skutečnosti, vedou aktivnější život než jedinci, kteří se cítí starší. To může mít vliv i na objem šedé hmoty mozkové.
Až tedy budete sfoukávat svíčky na svém narozeninovém dortu, mějte na paměti, že věk je jen číslo a záleží jen na vás, jak moc si ho ne/budete připouštět. A hlavně jak mladě se budete cítit a chovat.
Zdroj: Harvard Health Publishing, zveřejněno ve Frontiers in Aging Neuroscience, říjen 2018