Fixed Mindset
Specifickým projevem takového „fatalismu“, „osudovosti“ je fixní nastavení myslí (Fixed Mindset, FMS). Jedná se o přesvědčení, že za naše úspěchy vděčíme našim vrozeným vlastnostem, které jsou fixní a nelze je změnit. Buď na něco máme (talent), nebo nemáme. Lidé tohoto nastavení mysli jsou pod neustálým vnitřním tlakem, aby sobě i druhým dokazovali, jak jsou inteligentní. Jakákoliv překážka, výzva je pro ně hrozbou, neboť by se mohlo ukázat, že nejsou tak inteligentní, za jaké se mají. Vážnou hrozbou pro lidi s FMS je úspěch druhých. Proto také můžeme vidět, jak tito lidé až úzkostlivě sledují ostatní, porovnávají se s nimi, nelibě nesou, že druzí vynikají v něčem, v čem sami „zaostávají“, mají tendenci druhé očerňovat, zlehčovat jejich úspěchy. Omyl, chyba je pro ně katastrofa, neboť dokazuje, že na něco nemají. Úsilí a snaha jsou z pohledu těchto lidí projevem neschopnosti. „Jenom hlupák (nedostatečně inteligentní tvor) se musí učit, nasazovat úsilí, aby něco dokázal.“
Growth Mindset
Proces zdokonalování je přímým projevem rozvojového nastavení mysli (Growth Mindset – GMS). S tímto nastavením mysli lidé považují svůj talent, nadání, přednosti za výborný základ k tomu, aby je mohli rozvinout a dát jim zcela se projevit. Tito lidé překážky, výzvy vítají jako příležitost naučit se něco nového. Obdobně přistupují k chybám. Berou je jako nezbytnou součást rozvoje, pokroku, zdokonalování.
Dobrou zprávou je, že se nastavení mysli není neměnné a projevuje se v různých situacích různě. Někdy projevujeme rozvojové nastavení myslí jindy fixní. Fixní nastavení mysli se dá přeměnit v rozvojové. Na vlastních zkušenostech i za pomoci vědeckých poznatků a/nebo podpory těch, kterým věří, lidé s FMS jsou s to změnit své přesvědčení o zdrojích svých úspěchů a neúspěchů a osvojit si GMS.