Prožijte rok 2017 úspěšněji díky loňským zkušenostem (I. díl)

2. 1. 2017

 

Silvestr a Nový rok, poslední a první den roku. Přestože jde o pouhý přechod jednoho dne v druhý, má tato změna v sobě jistou magii, kouzlo. Jde více o náš subjektivní prožitek, vnímání a pocity než o něco objektivního. Konec roku a první dny roku nového nám totiž nabízí jedinečnou příležitost zastavit se a ohlédnout se za uplynulými měsíci našeho života a současně nás vyzývají k představám o časech budoucích. Každoročně tak máme možnost učit se z minulosti a tvořit svou budoucnost.

Přelom roků nás nutí bilancovat

Všímám si, že v této době, na přelomu roků, jsme na tento způsob přemýšlení a uvažování vnitřně naladěni. Přirozeně se ohlížíme za tím, jak se nám vedlo v právě uplynulém roce, co se změnilo a co ještě ne. Dokážeme se v tomto okamžiku snad více než kdy jindy zamyslet nad poznatky, zjištěními, učením, zkušenostmi, které jsme prošli a získali v minulém roce, stejně tak i nad tím, co nám ještě chybí pro to, abychom vedli život, jaký si přejeme.

Nenechte se strhnout negací

Aby se takové ohlédnutí a čerpání moudrosti z našich zkušeností stalo užitečným, je dobré se mít na pozoru před některými přirozenými tendencemi našeho mozku. Mám na mysli například silnější orientaci našeho mozku na hrozby, více na to negativní než to pozitivní. Pokud cíleně nestočíme pozornost mozku na to, co se podařilo, udělali jsme dobře, naučili jsme se, tak se můžeme utápět v sebelítosti, negacích, méněcennosti, smutku, vzteku, beznaději apod. Zároveň bychom se měli vyvarovat toho, co se v odborné literatuře nazývá priming. Zjednodušeně popisuje to, že čerstvá zkušenost má pro nás větší sílu a váhu než zkušenost starší. A tak úspěchy posledních měsíců či týdnů roku nám mohou snadno zastřít nedostatky a problémy staršího data. Může to být i naopak: čerstvá negativní zkušenost zcela zastře vše dobré, co se stalo dříve.

Mohlo by vás zajímat…