Prožijte rok 2017 úspěšněji díky loňským zkušenostem (II. díl)

9. 1. 2017

 

Silvestr a Nový rok, poslední a první den roku. Přestože jde o pouhý přechod jednoho dne v druhý, má tato změna v sobě jistou magii, kouzlo. Toto období nám přináší jedinečnou příležitost zastavit se a bilancovat uplynulý rok, všechny naše úspěchy, i případné nezdary.

Hodnoťte střízlivě a věcně

Celý rok je třeba uvážlivě posoudit. Co vše se nám podařilo, v čem jsme uspěli. Kdy naopak jsme se setkali s nezdarem, prohrou, neúspěchem, selháním. K životu patří obě zkušenosti, jak ty dobré, tak ty špatné. A obě jsou velmi cenné pro naše učení, rozvoj a zdokonalování, které nazývám mistrovstvím. Ukazuje nám, co už pro naplnění svých záměrů umíme, co potřebujeme zdokonalit, a co ještě neumíme a potřebujeme se naučit.

Na základě věcného a smysluplného ohlédnutí se nám lépe přemýšlí o našich záměrech a cílech na rok, do kterého vstupujeme. Většinou se zamýšlíme minimálně v horizontu příštích 12-ti měsíců, někdy i déle. Je to dostatečně dlouhé období pro přemýšlení o velkých, zásadních změnách ve svém životě či „jen“ profesi. Zároveň je to období dostatečně krátké, abychom viděli a tvořili budoucnost v takové míře detailů, která nám vlije do žil dostatek energie, chuti a motivace změnu naplnit. Budeme ji potřebovat už jen pro to, že čím větší změna nás čeká, tím větší možné překážky, nástrahy při její realizaci nás mohou potkat.

Promyšlený plán změn je první krok k úspěchu

Naše představa o tom, čeho chceme dosáhnout v novém roce, by měla být nejen co nejjasnější a nejdetailnější, ale zároveň i velmi inspirativní, přitažlivá. Proto bývá důležité, když myslíme na to, co chceme dosáhnout, ale i na to, k čemu nám to bude, jaké možnosti se před námi otevřou, až našich cílů dosáhneme. Můžeme se pustit do velikého snění, bloudit v daleké budoucnosti, která se nám díky naplnění našich cílů nabídne.

Energii, kterou takovým sněním získáte, doporučuji využít k tomu, že se zamyslíte nad tím, jak svých cílů dosáhnete. Mít jasný, srozumitelný, logicky sestavený plán s termíny a způsobem kontroly jeho plnění, vám vaše cíle ještě více přiblíží a hlavně vám umožní více uvěřit, že jsou realistické a splnitelné.

Nezapomeňte, že začátkem každé cesty je první krok. Pokud byste se ještě necítili na to takto si sami připravit představu o zásadní změně vašeho života a cestě k její realizaci, nečekejte na to, až se cítit budete. Nemuseli byste se dočkat. Můžete si najít vhodného profesionála, například profesionálního kouče, který vás vaší změnou provede. Jediné, co za vás nikdo neudělá, je odhodlání a vůle ke změně a, samozřejmě, naplnění změny sami odpracovat.

Mohlo by vás zajímat…