Typologie manažerů I. – ti, kteří hledají

5. 9. 2016

 

Manažery, se kterými se setkávám díky své profesi kouče, jsem si rozdělil do několika skupin. První z nich lze definovat jako „hledače nového“. Touží po změně a výzvách. Jak je poznáme a v čem jim bývá kouč užitečný?

Ten, který stále hledá něco nového

Říkejme mu třeba David. Je mladý, úspěšný a ambiciózní. Mezi svými podřízenými je díky své lidskosti a respektu k ostatním i jejich názorům vnímaný jako nejoblíbenější vedoucí. Pro své okolí má David pochopení. Byl vždy zapálený a nadšený pro každý úkol, který jeho tým i celou firmu posouval dál. David se stal příkladem manažera, kterého by si ve svých řadách přála mít každá společnost. Když však se svými kolegy dosáhl vytyčených met, jakoby rázem ztratil svůj pomyslný hnací motor. I přes hraný klid je na něm patrná únava a ztráta dlouhodobé motivace.

David patří k těm manažerům, kteří dosáhli všech svých cílů, a přesto vnitřně cítí, že nesmí ustrnout. Hledá stále nové výzvy a směry, kam by se jeho pracovní i osobní život měl ubírat. K lidem jako David patří i manažeři, kteří sice dosáhli svých cílů, ale nezískali tím očekávaný pocit uspokojení. Nedokáží si užít výsledků své práce. Často pracovní úspěchy bývají vykoupeny ztrátami v mimopracovních oblastech.

Co hledají a (ne)nachází?

Lidé jako David hledají stále nové podněty a výzvy. Chtějí ještě něco víc: více realizace, více úspěchů, více cestování, zážitků. Jejich myšlenkové rozpoložení lze přirovnat k prožitkům horolezce. Sotva zdolává jeden vrchol, už se rozhlíží, jakou další horu pokoří. Potřebují při každé své činnosti neustále zažívat jistou míru adrenalinu, vzrušení z nových cest, rizik i z dalších zisků. Na druhou stranu touží po pocitu naplnění, klidu a možnosti více si užít své úspěchy.

Kouč pomůže najít správnou cestu

Kouč může být těmto lidem užitečným průvodcem na cestě hledání. Manažery jako David může provést k novým pracovním pozicím, za nové obzory, k životní rovnováze či novému směřování, větší osobní svobodě nebo návratu k sobě, k rodině. Kouč jim pomáhá zodpovědět otázky, jak smysluplně naplnit život a získat z nové cesty radost a uspokojení. Přispěje jim k nalezení způsobů, kterak svých nových cílů dosáhnout bez kompromisů, ztráty energie, času. Prvním krokem obvykle bývá pevné rozhodnutí manažera něco ve svém životě změnit. Je třeba se připravit na to, že zvládnout celou proměnu bývá dlouhá cesta.

Mohlo by vás zajímat…