Vědomá mysl nám pomáhá měnit náš život

vědomá mysl

28. 11. 2016

 

Omezení vědomé mysli

Bez zapojení vědomé mysli jen těžko vnášíme kýženou změnu do svého života. V předcházejícím článku jsem se zmiňoval o tom, že tato část mozku spotřebovává hodně energie, a náš mozek proto dává přednost tomu, abychom se co nejvíce opírali o zažité automatismy. Pro změnu jednání, postupů či přístupů je potřebujeme nově nejen vymyslet, ale i postupně vnášet do života tak, aby se staly automaticky zažitými. K tomu je nezbytné soustředit se a udržet pozornost na novém. Dobře víme, jak bývá náročné zaměřit pozornost na to, na co se chceme či potřebujeme soustředit.

Důležité je udržet pozornost

Pozornost je velmi těkavá a snadno přeskakuje z tématu na téma. Náš mozek se automaticky soustřeďuje na to, co si sám vyhodnotí jako nebezpečí, nebo na to, co shledá novým, odlišným od běžného. Krom toho, díky asociativnímu zpracovávání informací, velmi snadno přenese pozornost z toho, čemu se věnujeme, na něco zcela odlišného. Důsledkem bývá rozptylování, které nás stojí hodně sil a času.

Malá kapacita mysli vyvolává zahlcení

Vědomá mysl disponuje velmi malou kapacitou. V jeden okamžik se může zabývat pouhými čtyřmi informacemi. Pokud jde o komplexnější informaci, zbývá místo pouze na jednu. Proto někdy míváme pocit, že jsme zahlceni či přetíženi informacemi. A to až do té míry, že se cítíme, jako bychom byli zablokováni.

Naše vědomá mysl je zároveň velmi choulostivá a náročná na podmínky svého fungování. Pro optimální výkon vyžaduje relativně přesný mix chemických látek, neurotransmiterů (zejména dopamin a norepinefrin), a s nimi spojenou míru nabuzení. Při nižším nabuzení pociťujeme nudu (vzácné v dnešním světě!). Při vyšším než optimálním nabuzení zažíváme stres, zahlcení a v krajním případě až úzkost.

Úloha kouče

Kouč, znalý těchto omezení vědomé mysli, dokáže velmi efektivně udržet pozornost na tom, na čem jste se dohodli. Umí a naučí vás „očistit“ rozhovor od zbytečných detailů a zůstat zaměřen na to důležité, podstatné. Zvládá umění optimálního nabuzení, aktivace vědomé mysli tak, abyste si zachovali maximální kapacitu na přemýšlení.

Mohlo by vás zajímat…