Vybíráte kurz koučinku? Máme pro vás praktický check list

Kurz koučování

26. 10. 2020

Zlepšit své koučovací schopnosti se vyplácí nejen profesionálům z oboru. Ocení je také manažeři, trenéři a zástupci dalších profesí. Koučovacích výcviků je nespočet. Jak si tedy ověřit kvalitu? A podle čeho zvolit ten pravý? Zaměřili jsme se na pět důležitých faktorů, které vám doporučujeme zvážit.

1. Ti nejlepší mají certifikaci

Volba nejvhodnějšího kurzu koučování je velmi individuální záležitostí. Naprostou samozřejmostí by měla být certifikace udělená některou z uznávaných profesních autorit. Patří k nim například Mezinárodní federace koučů (International Coach Federation – ICF), na evropské úrovni pak EMCC neboli European Mentoring & Coaching Council. 

Kromě samotného kurzu si ověřte také certifikaci a dosažené vzdělání koučů i trenérů, kteří ho vedou nebo se na něm podílejí. Dodržování etického kodexu bývá považováno za automatické, raději se však na něj u vybraného poskytovatele přesto zeptejte.

2. Metoda je klíčová

Každému vyhovuje něco jiného. Zatímco jeden preferuje tzv. Life Coaching, jiného zajímá koučink zaměřený na firemní prostředí a oblast leadershipu. Nabídka programů je velmi pestrá, a tak už nemusíte dělat kompromisy. Platí to i v případě metody. Některé jsou postaveny spíše na intuici, jiné na jasné argumentaci. 

Mně je blízká metoda Brain-Based Coaching, která vychází z poznatků neurovědy a je zdrojem prověřených informací a argumentů. Při koučinku respektuje přirozené potřeby mozku, takže je velmi efektivní a vede k požadovaným změnám i naplnění cílů,“ říká terapeutka a dnes i certifikovaná koučka Dagmar Krejzová. 

Pro vás může být ideální jiná cesta, rozhodně si však předem zjistěte podrobnější informace o metodě, která je v rámci daného programu uplatňována a vyučována. 

Rozhodující může být i míra praxe. Koučovací schopnosti je totiž třeba průběžně uplatňovat. Předem si proto zjistěte, jaké možnosti v tomto směru nabízejí kurzy, které máte v hledáčku. 

3. Myslete na své cíle i další rozvoj

Velmi důležité je stanovit si cíle, k jejichž naplnění má program přispět. Může to být jak zlepšení konkrétních dovedností, dosažení mezinárodně platné certifikace, tak i podpora při budování vlastní praxe. V rámci popisu programu by mělo být zřejmé, čím jsou zakončeny a co absolventům reálně přinesou,“ upozorňuje Dr. Vladimír Tuka, Master Certified Coach a zakladatel společnosti NeuroLeadership, která v rámci Školy koučinku nabízí ucelenou řadu certifikovaných programů.

Velmi užitečné je, budete-li moci na absolvovaný kurz či program dále navázat. Buď dalším, který prohloubí znalosti a zvýší úroveň vašich schopností, anebo nadstavbou specializovanou na určitou oblast, například koučink v náročném firemním prostředí. 

4. Rozhodnout mohou praktické detaily

Řada lidí absolvuje kurzy při zaměstnání, a tak potřebují skloubit kvalitu s časovou dostupností. Workshopy s osobní účastí by tak ideálně měly doplňovat například online lekce. Specifické nároky na programy klade i současná situace omezující kontakty. On-line výuka teoretických znalostí zpravidla nepředstavuje velký problém. Zlepšit koučovací schopnosti však vyžaduje mnohem více, a v tomto směru je přechod do on-line prostředí pro lektory velkou výzvou. Ujistěte se tedy, že ten vámi vybraný má dostatečně profesionální technické zázemí a také že mimořádným podmínkám přizpůsobil průběh výuky, aby mohl garantovat potřebnou kvalitu. 

O celkové úrovni hodně napoví i vlastní školicí centrum a materiály. 

5. Dejte na reference i osobní dojmy

Reference z vašeho okolí je vždy velmi cenná, u poměrně specifických programů však nemusíte mít nikoho, kdo by ji s vámi mohl sdílet. Zjistěte proto, zda a jak se můžete s prací daného centra blíže seznámit.  

„Podle mého názoru je nedocenitelná osobní zkušenost. Setkání s týmem, který výcvik vede, dá určitě to správné vodítko k tomu, pro jakou školu se rozhodnout. Určitě bych také doporučila nechat se koučovat, vyzkoušet si, jaké má koučování danou metodou dopad na mě samotného. To je podle mě dobrý způsob, jak zjistit, jestli je metoda tou pravou pro mě, a následně i pro mé budoucí klienty,“ radí Dagmar Krejzová.

Představu o přístupu si můžete udělat například na webinářích věnovaných aktuálním i nadčasovým tématům, navíc v pohodlí domova. Seznam aktuálně vypsaných webinářů najdete zde. Archiv již proběhlých webinářů najdete na našem YouTube kanále.

Mohlo by vás zajímat…