Výzva Za lepší normál: Kde a jak pro bono koučink pomáhá?

koučovací výzva

13. 7. 2021

Tři desítky zájemců se na podzim zapojily do výzvy Za lepší normál pandemii navzdory, která měla za cíl pomáhat koučinkem lidem v náročném období. Účastníci získali 30% slevu z ceny vybraného kurzu Školy koučinku, a navíc pro bono koučink od našich certifikovaných trenérů. Nyní díky svým dovednostem zlepšují kvalitu života lidí ve svém okolí. O koho jde a jakou oblast si vybrali?

Skladba lidí, kteří chtěli být díky svým koučovacím dovednostem prospěšní v těžkých časech, byla velmi pestrá a pokrývala všechny programy naší Školy koučinku

  • Nejvíce, tedy 12 zájemců, si vybralo základní program koučinku Basic
  • Celkově ale převažovali účastníci, kteří měli zájem o pokročilé kurzy koučovacích dovedností.
  • Hned 9 z nich v rámci výzvy absolvovalo Cestu k ACC, 6 program Professional a 3 Advanced.

Pokud jde o profesi, byli nejčetněji zastoupeni manažeři, kteří tvořili téměř polovinu účastníků výzvy. Následovali HR pracovníci a koučové. Pro osvojení unikátního know-how a praktických koučovacích technik se ale rozhodli také státní zaměstnanci, bankovní specialisté či provozní restaurace. Jednalo se přitom o české i slovenské zájemce

Nejdříve jsme přispěli my…

V mimořádné situaci dané pandemií jsme chtěli pomoci tím, co umíme nejlépe, a to vzděláváním a výchovou nových koučů. Programy Školy koučinku jsme proto výrazným snížením ceny zpřístupnili většímu počtu lidí. Navíc jsme každému z nich poskytli pět hodin pro bono koučinku s našimi kouči, kteří jsou držiteli certifikace udělované Mezinárodní federací koučů (ICF).

„Velmi často jsme v rámci tohoto prostoru řešili sebevědomí a odvahu pustit se do koučování. Účastníci programu přistupovali ke své roli velmi zodpovědně. Uvědomovali si, jak zásadní pozitivní vliv může koučink mít, a potřebovali si být jistí, že jsou jejich dovednosti dostatečné a přínosné pro okolí,“ přibližuje své zkušenosti Zuzana Železníková, ACC, která byla jednou z trenérek. Sama velmi oceňuje příjemnou atmosféru, otevřenost a až nakažlivé nadšení koučovaných. Ti se zavázali, že si vyberou konkrétní lidi, kterým budou díky svým nově nabytým koučovacím dovednostem prospěšní. A do jakých oblastí se rozhodli své úsilí směřovat?

… nyní pomáhají absolventi

Vzhledem k převaze manažerů asi nepřekvapí, že více než třetina absolventů hodlá přispět ke zlepšování firemního prostředí, které bylo pandemií poznamenané. Zaměřit se plánovali na firemní kulturu, tvůrčí atmosféru, motivaci nebo obecně na lepší pracovní podmínky a současně efektivitu. Druhou výrazně zastoupenou oblastí je pomoc se zvládáním zásadních životních změn, a to jak vyžádaných, tak těch, které souvisely s pandemií a lidé se s nimi zkrátka musí vypořádat.  Zájmy i obory působení absolventů jsou velmi různorodé, takže je pravděpodobné, že z výzvy budou těžit i sportovci – například v situaci, kdy po ukončení kariéry hledají nový životní směr. 

Podtitul a zároveň motto výzvy znělo Přispět a uspět. V těchto dnech sbíráme a vyhodnocujeme zpětnou vazbu účastníků, kteří s námi nasdílí své zkušenosti, jak byli v praxi užiteční ostatním a čím pro bono koučink obohatil je samotné. Brzy vám tak nabídneme konkrétní příběhy a postřehy. 

Už teď bychom ale chtěli poděkovat všem trenérům i absolventům programů, kteří se do Výzvy zapojili a pomohli lidem ve svém okolí. 

Mohlo by vás zajímat…