Výstižně to popsala Gila Vadnai-Tolub ze společnosti McKinsey & Company, která mimo jiné říká, že „se potřebujeme naučit dovednost, jak udržovat rovnováhu v úrovni energie, tak abychom umně střídali časy vysoké výkonnosti s časy na dobíjení.“ Přichází také se čtyřmi typy energie – fyzickou, mentální, emoční a spirituální. Ve všech případech přitom platí, že energii je třeba průběžně a pravidelně doplňovat. Pokud budete celý rok jen vydávat, jak doma, tak v práci, ani ta nejkrásnější týdenní dovolená zázraky nedokáže. Základem proto jsou drobné každodenní návyky. Ty, které uvádíme níže, slouží spíše jako příklad. Vyberte si takové, které budou vyhovovat vám.
Začněme energií fyzickou, jejíž stav dokážeme sami u sebe často dobře posoudit. Vliv na to, jak unaveně nebo odpočatě se cítíme ve vlastním těle, má celá řada faktorů. Náš tip tedy nesouvisí s tím, jak dlouhodobě dbát o zdraví a kondici, ale spíše s tím, jak se během náročného dne osvěžit, abychom měli dost energie pracovat i odpočívat. Ideální je pohyb na čerstvém vzduchu a nejlépe i na denním světle. Když zrovna nestíháte rychlou ranní rozcvičku a do práce jedete autem, zkuste vyrazit o něco dříve a aspoň si svižnou chůzí dojděte pro kávu jinam než do budovy, kde pracujete. Totéž platí pro aktivity během dne, kdy i cesta pro svačinu může být výbornou příležitostí, jak si pročistit hlavu a vzpružit tělo. Pokud jde o volný čas a odpočinek, je samozřejmě skvělé prolenošit občas celý večer u oblíbených seriálů, nicméně možná sami ze zkušenosti víte, že tak plní energie jako po oblíbeném sportu se po sledování televize cítit nebudete. Aktivním pohybem se navíc zvýší proudění kyslíku – mozek se více okysličí, a to pak má příznivý vliv na jeho výkon.
Talíř zdravé mysli a životní rovnováha
Pasivita není na místě ani v případě mentální energie. Doplňujeme ji totiž, když přemýšlíme nebo plníme analytické úkoly. V této souvislosti je zajímavý tzv. Talíř zdravé mysli (Healthy Mind Platter), který v roce 2012 představili Dr. Daniel Siegel, prof. UCLA, a Dr. David Rock, ředitel NeuroLeadership Institute. Shrnují v něm poznatky neurovědy o tom, co pravidelně (pokud možno každý den) dělat, abychom si udrželi zdravou, svěží mysl. Na co se tedy podle nich vyplatí, udělat si čas? Například na soustředění na úkoly, které nám dávají smysl, jsou náročné a umožňují tvorbu nových nápadů, ale také na „hraní“ plné spontánnosti či kreativity. Nezbytný je ovšem i čas na oddech, kdy svou mysl necháme bezcílně bloumat a relaxujeme, a čas ponoření do sebe, kdy vnímáme své pocity, obrazy a myšlenky. V praxi může jít například o sudoku vyluštěné během polední pauzy a strategicky náročnější společenské hry, jimiž si zpestříte rodinné večery. Určitě oceníte i další, zdánlivě banální aktivity, například když si před začátkem zahrádkářské sezóny zakreslíte na papír návrh, co na který záhonek zasadíte a jaké změny letos na zahradě uděláte. Právě motiv vizualizace je v tomto případě důležitý.
Vztek, strach a úzkost: zaručení žrouti energie
Emoční energie je v mnohém spojena s interakcí s druhými lidmi a spolehlivě ji vyčerpají negativní emoce jako vztek, strach, úzkost nebo zklamání. K elixírům emoční energie patří láska nebo ocenění. I když toho máte po celém dni dost, zkuste si najít čas na přátele. Nestíháte-li se potkat, alespoň jim zavolejte, zjistěte, jak se mají a naplánujte společnou aktivitu, na kterou se budete těšit. Ty nejdůležitější věci zdaleka nezaberou tolik času, kolik myslíte. Doneste své ženě květiny, i když jste spolu už 20 let (budete-li to dělat pravidelně, ani se nevyděsí, že je květina jen odpustkem za vaše špatné svědomí) a oceňte výborné pracovní výsledky vašeho muže, i když vám o nich vypráví už potřetí. Hlavně ale – žijte spolu, ne vedle sebe. Zajeďte si o víkendu na výlet, vyprat a dořešit pracovní resty zvládnete jindy.
Duchovní energie pramení z toho, že děláme cosi smysluplného. Asi sami znáte situace, kdy tvrdě pracujete, jste již fyzicky i duševně zcela vyčerpáni, a přesto nacházíte energii pokračovat – protože to, co děláte, má pro vás zásadní smysl. Je samozřejmě krásné, pokud svou duchovní energii doplňujete tím, že pomáháte někomu jinému. Někdy je ale velmi přínosné zaměřit pozornost výhradně sám na sebe. Možná se chcete naučit řešit situace, které jsou pro vás nyní náročné, možná se jen o sobě chcete dozvědět více. I to je důležité a ve výsledku tím můžete prospět nejen sobě, ale i svému okolí.
Pracujte na sobě
I když se zdá, že naplno pracovat, soustředit se a podávat jakýkoliv kvalitní výkon a následně odpočívat a doplňovat energii je jednou z nejpřirozenějších schopností, každý den se řada z nás přesvědčí o opaku. Vlivem náročného životního stylu plného povinností a stresu často upadáme do stereotypu a jsme přesvědčeni, že na změnu už nám nezbývá energie. Zkuste si svůj život vědomě obohatit tak, abyste se všemi typy energie dobře hospodařili.
…třeba pod vedením odborníka
Rozpoznat zautomatizované vzorce myšlení a chování, odstranit nepotřebné návyky a osvojit si místo nich takové, které přispějí k vašemu rozvoji, bývá snazší s podporou odborníka. Zkušení koučové, kteří působí v centru NeuroLeadership, navíc využívají metodu tzv. Brain-Based Coaching založenou na výsledcích moderní neurovědy. Díky jejich znalostem o fungování mozku můžete i vy lépe porozumět situaci, kterou řešíte. Více informací o možnostech osobního rozvoje najdete zde.